Prémiové sauny, sauna domy až s 20-30% slevou!
Stáhnout (PDF)

Sauna materiál - dřevěný obklad kanadský červený cedr


Výskyt kanadského červeného cedru:

 

Tento druh stromu je zdomácnělého na západních částí Severní Ameriky, hlavně na pobřeží Pacifiku táhnoucí se od Aljašky po Kalifornii, v Kanadě se vyskytuje v oblasti Britské Kolumbie.

Vlastnosti kanadského červeného cedru:

 

Průměrná výška této obrovské borovice je 50 metrů, ale může dosáhnout až 75 metrů, průměr kmenu může být i nad 2 metry.

Kmen je viditelně vyvrcholujúci nebo kuželovou, kterému se větve začínají rozvětvovat pouze ve výšce nad 30m. Kůra je hladká a tenká. Dřevěný povrch a celulóza se od sebe dobře oddělují, ačkoli barevný rozdíl mezi nimi je minimální.

Dřevěný povrch kanadského červeného cedru je přibližně 5cm hrubý bledé barvy a někdy až bílý. Jádrové dřevo je obvykle jedné barvy mezi odstíny bledě hnědé a červenohnědé. Strom je bez pryskyřice a nejsou viditelné na průřezu ani paprsky z jaderného dřeva. Letokruhy jsou silně vlnité a jsou jasně viditelné. Žili dřeva jsou přímé, materiál je pevný, poměrně silný, střední tvrdosti a dobře se dá rozdělit. Délka vláken je cca. 3.8 mm. Dřevo má charakteristickou cédrusovú vůni. Při členění větví se šíří příjemná vůně pripomenúca bergamotové hrušky. Dodávka je dobrá a snadná. Dřevo vyschne jen v nepatrné míře, je velmi trvanlivé a jen těžko premokavá.

Použití kanadského červeného cedru:

 

Obrovská borovice je vhodná díky její odolnosti pro použití v interiéru i exteriéru. Dá se z ní vyrobit i překližka. Dřevo se dá použít k výrobě mostů, lodní kostry, stožárů, šindelů, oken a dveří. Díky vynikajícím vlastnostem materiálu je ideální i na stavbu saun.

Žádný tělesný pach nezůstává trvale v kabině díky charakteristické a dlouho trvající vůně červeného cedru. Aromatické a přírodní plniva nacházející se v cedrovém dřevě zajišťují jedinečnou a přírodní ochranu dřeva oproti všelijaká škůdcům a plísní, velmi dlouho i po instalací. Proto ve většině případech cedr nevyžaduje žádné speciální konzervační ošetření na rozdíl od jiných dřevěných materiálů.

cz hu de en at sk
Noémi CsiszárNoémi Csiszár Noémi Csiszár International manažer zaslání zprávy