Stáhnout (PDF)

Sauna materiál - dřevěný obklad kanadský červený cedr


Výskyt kanadského červeného cedru:

 

Tento druh stromu je zdomácnělého na západních částí Severní Ameriky, hlavně na pobřeží Pacifiku táhnoucí se od Aljašky po Kalifornii, v Kanadě se vyskytuje v oblasti Britské Kolumbie.

Vlastnosti kanadského červeného cedru:

 

Průměrná výška této obrovské borovice je 50 metrů, ale může dosáhnout až 75 metrů, průměr kmenu může být i nad 2 metry.

Kmen je viditelně vyvrcholujúci nebo kuželovou, kterému se větve začínají rozvětvovat pouze ve výšce nad 30m. Kůra je hladká a tenká. Dřevěný povrch a celulóza se od sebe dobře oddělují, ačkoli barevný rozdíl mezi nimi je minimální.

Dřevěný povrch kanadského červeného cedru je přibližně 5cm hrubý bledé barvy a někdy až bílý. Jádrové dřevo je obvykle jedné barvy mezi odstíny bledě hnědé a červenohnědé. Strom je bez pryskyřice a nejsou viditelné na průřezu ani paprsky z jaderného dřeva. Letokruhy jsou silně vlnité a jsou jasně viditelné. Žili dřeva jsou přímé, materiál je pevný, poměrně silný, střední tvrdosti a dobře se dá rozdělit. Délka vláken je cca. 3.8 mm. Dřevo má charakteristickou cédrusovú vůni. Při členění větví se šíří příjemná vůně pripomenúca bergamotové hrušky. Dodávka je dobrá a snadná. Dřevo vyschne jen v nepatrné míře, je velmi trvanlivé a jen těžko premokavá.

Použití kanadského červeného cedru:

 

Obrovská borovice je vhodná díky její odolnosti pro použití v interiéru i exteriéru. Dá se z ní vyrobit i překližka. Dřevo se dá použít k výrobě mostů, lodní kostry, stožárů, šindelů, oken a dveří. Díky vynikajícím vlastnostem materiálu je ideální i na stavbu saun.

Žádný tělesný pach nezůstává trvale v kabině díky charakteristické a dlouho trvající vůně červeného cedru. Aromatické a přírodní plniva nacházející se v cedrovém dřevě zajišťují jedinečnou a přírodní ochranu dřeva oproti všelijaká škůdcům a plísní, velmi dlouho i po instalací. Proto ve většině případech cedr nevyžaduje žádné speciální konzervační ošetření na rozdíl od jiných dřevěných materiálů.

cz hu de en at sk