Stáhnout (PDF)

Sauna materiál - dřevěný obklad přírodní olše


Výsky olše natur

Většina druhů se vyskytuje v oblasti severního mírného pásma, ale v Novém Světě některé druhy pronikly vedle pohoří Andy směrem na jih až k Argentině.

V Evropě se najde hlavně v severní části kontinentu; olšové lužní lesy v Severní-Europe je rostlinné společenství údolí toku a okolí jezer. V Karpatské kotlině žijí až dva druhy olše.

Vlastnosti olše natur

Olše je rod opadavých stromů náležejících do čeledi březového. Listy jsou střídavé, jednoduché, zoubková a vejčité. Stromy olše mají většinou menší výšky, ale mohou být i 21 metrů vysoké. Má rád hlavně vlhké půdy, půdy pobřeží jezer. Dospělost dosáhne po 30 letech, po tom může žít až 150 let. Olše je jediný opadavý strom se šiškami. Dřevo stromu olše je načervenalé, lehké, měkké, voděodolné a snadno se štěpí.

Použití olše natur

Dřevo z olše má mnohostranné použití. V mladém věku je ještě křehké a snadno zpracovatelné. Starší stromy jsou více barevné a Žilková. Snadno se štipei, je lehké, měkké a dobře zpracovatelné dřevo, ze kterého se snadno vyřezávané socha. Olše odolá vodě, dávno z ní dělali ještě mosty. Tato její vlastnost slibuje trvanlivost i pod vodou a na vlhkých místech, proto je ideální volbou pro výrobu saun.

cz hu de en at sk