Stáhnout (PDF)

Sauna materiál - dřevěný obklad finská osika


 

Výskyt finské osiky


Osika je najrošírenejší druh Topľa v Europe. Vyskytuje se iv oblasti Severní Asie. Osika najdeme skoro všude, na horské mýtině, na okrajích stromů, na stráni nebo v ohradě. Najde se tak v nížině i ve výškách vysoko nad 100m.

Je původních druhů hornatina severní části Eurasie. Osidlují se od Irska až k Japonsku, od Alžírska až po 70. zeměpisnou šířku, od nížin až po vysoké hory. Je původním druhům iv naší zemi. Vmíchávají se osaměle nebo ve skupinách do kyselé Saananímu a dubohabrové lesů.

Vlastnosti finské osiky

 

Finská osika je listnatý strom s výškou do 20-30 metrů. Vytváří kořenové výhonky. Koruna osiky je ze začátku volná, později kuželovitý, nakonec oba nebo se dělí do více nepravidelných částí. Kmen je zřídka přímý, obvykle mírně zakřivený. Kůra je holá, docela hladká, mírně lepkavá, šedo-zelená. Listy jsou 3-10 centimetrů dlouhé, na výhoncích srdcovitého tvaru, jinde hlavně kulovité s velmi krátkou sotva viditelnou špičkou, mírně zubů. Dvoudomá rostlina.

Použití finské osiky

 

Je důležitým dřevěným materiálem hlavně ve výrobě překližky a celulózy, neboť krásné bílé a zdravé dřevo osiky je velmi hodnotné. Z kvalitního válcovitého dřeva se vyrábějí překližky, dřevotřískové desky s laťkovým a Dýhové středem. Podle výzkumů loupaná osika by byla ideální na výrobu LVL trámů. Pro její hezkou bledou barvu je ideální i na výrobu interiérových saun.

Finská osika je nejdůležitějším stromem dlouhodobých plánů lesnictví podle její schopnosti rychlého růstu a podle stále širší průmyslové použitelnosti.

cz hu de en at sk